Teatr Wielki w Poznaniu symbolizuje ponad 100 lat historii opery polskiej. Jego siedziba wybudowana została na początku XX wieku w centrum miasta, cieszącego się niezwykle bogatą tradycją życia muzycznego i będącego zarazem ważnym ośrodkiem kulturalnym Polski. Już wkrótce po inauguracji teatr poznański zyskał opinię wiodącej sceny operowej kraju i po dziś dzień należy do najlepszych zespołów w tej części Europy.
Jego różnorodny repertuar obejmuje dzieła od operowej klasyki, inscenizowane zgodnie ze współczesnymi trendami teatralnymi, po kompozycje współczesne. Priorytetem dla nas jest także dbałość o wysoki poziom tzw. „codziennego spektaklu” – uzupełnianie potencjału zespołu solistów Teatru o kunszt śpiewaków gościnnych, zatrudnianie jak najlepszych muzyków i współpraca z uznanymi dyrygentami.
O sukcesie tej drogi świadczą nagrody i wyróżnienia, przyznane premierowym spektaklom: Teatralna Nagroda Muzyczna im. J. Kiepury w 2014 roku dla najlepszego spektaklu operowego – Portret Mieczysława Wajnberga w reż. Davida Pountney’a (premiera: grudzień 2014; spektakl nominowany również do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, przyznawanej przez Instytut Muzyki i Tańca), Tadeusza Kozłowskiego – najlepszego dyrygenta czy scenografii do spektaklu Cyberiada Krzysztofa Meyera w reż. Rana Arthura Brauna, autorstwa Justina C. Arienti (premiera: maj 2013). To także prezentowanie spektakli w innych teatrach i festiwalach operowych w Polsce i zagranicą.
Ważnym celem naszej działalności jest również szeroko rozumiana edukacja operowa, realizowana poprzez projekty i propozycje edukacyjne dla najmłodszych widzów, współpracę z uczelniami i studentami, rozwijanie Laboratorium Teatru Operowego oraz Pracowni Krytyki Operowej, po warsztaty i wykłady otwarte dla szerokiej publiczności w każdym wieku.
Średnia dotychczasowych ocen.